SPELEOMITING SSS 2014

SPELEOMITING SSS 2014

  • Aktualności
  • Posted by: Sławomir Heteniak
  • Czytany 12781 razy

12.04.2014 na Słowacji w Domie Kultury w Svitie odbył się Speleomiting 2014, zorganizowany przez SSS (Slovenska Speleologicka Spolecnost), na którym zjawili się grotołazi ze Słowacji, Czech i Polski w tym trzech członków ST Zakopane w składzie Andrzej Stachoń- Haziak, Wojciech Styrczula i Sławomir Heteniak.

Spotkanie rozpoczęto wręczeniem nagród i wyróżnień, za działalność speleologiczną i eksploracyjną, które to współ-wręczał, nowo wybrany lider SSS, Peter Holubek. 

W programie Speleomitingu przewidziano prezentacje z działalności jaskiniowej, w tym zaprezentowano nutkę historii, i z czasów działalności jaskiniowej początkiem XXw.  i z wypraw Słowackich grotołazów do jaskiń zagranicznych. Było również dużo czasu na prezentacje z działalności naukowej i archeologicznej, w różnych rejonach krasowych Słowacji i zagranicy, oraz dokumentacje z liczącej ponad 30500m jaskini Cień Księżyca. Ponadto można było zobaczyć prezentacje z wypraw do Chin, Wietnamu, Wenezueli, Macedonii i innych krajów w których możliwa jest działalność alpinistyczno jaskiniowa.

Wśród różnych prezentacji i filmów zobaczyliśmy również, zaprezentowany przez obecny na Speleomitingu Speleoklub Brzeszcze, filmik z Murańskiej Płaniny, który pokazał nam Robert Pest.

Udokumentowanie i zdjęcia z podziemnego świata, można było również oglądać na wystawach, gdzie poszczególne kluby jaskiniowe prezentowały swoje materiały fotograficzne i szkicowe z jaskiń krajowych i zagranicznych.

Na końcu spotkania, zostały przyznane nagrody publiczności za krajową i zagraniczną działalność jaskiniową, jak i za najlepsze zdjęcia i udokumentowanie dokonań eksploracyjnych. Szczegółowe informacje odnośnie wyników konkursów podane są w linku poniżej.

http://www.sss.sk/index.php/cinnost-sss/speleomiting/642-speleomiting-2014-vyhodnotenie

Spotkanie w Svitite było kolejnym dowodem nieustającej aktywności i chęci eksploracji praktyków alpinizmu jaskiniowego, którzy poniekąd mieli tam swoje święto. Z jednej strony mogli się spotkać, wymienić opinie, porozmawiać o przyszłych planach, z drugiej podsumować swoją dotychczasową działalność i jaśniej, klarowniej postarać się o doszukanie w sobie motywacji i sił do kolejnych akcji, czy to o charakterze sportowym, czy eksploracyjnym, czy po prostu czysto rekreacyjnym.

Zatem składamy serdeczne podziękowania organizatorom i uczestnikom zjazdu, za pracę i danie nam kolejnej okazji do spotkania w luźnej, dobrej atmosferze. Do zobaczenia następnym razem.

Opis:
Sławomir Heteniak

Facebook
(0 głosów)