80-te urodziny Apoloniusza Rajwy

80-te urodziny Apoloniusza Rajwy

  • Aktualności
  • Posted by: Sławomir Heteniak
  • Czytany 1550 razy

10.04.2014r. odbyło się uroczyste spotkanie z okazji 80’tych urodzin Apoloniusza Rajwy; geografa, taternika jaskiniowego, speleologa, ratownika górskiego i przewodnika tatrzańskiego, ale i honorowego członka Speleoklubu Tatrzańskiego Zakopane.


Uroczystość miała miejsce w Galerii sztuki XX w. w willi Oksza i współorganizowało go Polskie Stowarzyszenie Przewodników Wysokogórskich oraz Stowarzyszenie Przewodników Tatrzańskich im. Klemensa Bachledy. Spotkanie miało charakter niezwykle wystawny i pojawiło się na nim mnóstwo gości, w tym rodzina, przyjaciele, współpracownicy, oraz osoby ze środowiska jaskiniowego i górskiego.

Cześć oficjalną rozpoczęto o godzinie 18.00. serdecznym przywitaniem wszystkich obecnych, przez Panią Dyrektor Muzeum Tatrzańskiego Anne Wende-Surmiak i Naczelnika TOPR Jana Krzysztofa, po czym prowadzenie spotkania oddano Maciejowi Krupie.  Następnie już sam Jubilat poprowadził nas, w przygotowanej przez siebie prezentacji, przez 12 etapów Swojego życia. I tak poczynając od dzieciństwa i rodziny, która jak wspomniał zawsze była mu najbliższa, poprzez przygody z Tatrami, pracę jako meteorolog, nauczyciel, przewodnictwo i ratownictwo górskie, po największe dokonania jaskiniowe i powierzchniowe w górach. W swojej prezentacji Pan Apoloniusz nie zapomniał również o wspomnieniu ludzi, bliższych i dalszych sercu, których spotkał na Swojej drodze w różnych okresach życia.

Jako jeden z ostatnich slajdów, prezentował lekkie, aczkolwiek wzbudzające podziw, podsumowanie lat działalności i prywatnych rekordów. Niewątpliwie cała prezentacja dała wyraz charyzmy i niesamowitej wytrwałości Pana Apoloniusza, którego wręcz wrodzona pogoda ducha i życzliwość, oraz błyskotliwe wypowiedzi ubarwiające różne przygody z tak bogatego dorobku życia, poddała wszystkich uczestników spotkania uroku tamtych lat.


Kolejnym etapem wieczoru, były życzenia i prezenty dla solenizanta. Wśród wielu upominków które otrzymał od zaproszonych gości, został wręczony z rąk członków zarządu ST Andrzeja Stachonia- Haziaka i Sławomira Heteniaka, prezent w postaci płaskorzeźby przedstawiającej logo klubu, którego Pan Apoloniusz jest wiernym członkiem od ’56 roku.

 


Zatem jeszcze raz życzymy wszystkiego co najlepsze, dużo zdrowia, siły i nigdy nie ustającej aktywności.


Opis:
Sławomir Heteniak

 

Facebook
(0 głosów)