Jaskinia Nowa Krzesanica

Jaskinia Nowa Krzesanica

  • Aktualności
  • Posted by: Sylwia Solarczyk
  • Czytany 1079 razy

Dnia 25 lipca 2015 miało miejsce wyjście do Jaskini Nowa Krzesanica , w którym udział wzięli członkowie dwóch klubów – Speleoklubu Tatrzańskiego oraz Krakowskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego. 

Otwór Nowej znajduje się w partiach podszczytowych Krzesanicy na wysokości powyżej 2000 m npm, w zboczu opadającym w stronę Doliny Rozpadłej. Cały ten obszar prezentuje wspaniale rozwinięty kras tatrzański a liczne jaskinie nagromadzone po słowackiej stronie Czerwonych Wierchów są najlepszym tego dowodem.
Jaskinia Nowa Krzesanica została odkryta przez słowackich grotołazów w 1990 r. Jej eksploracja nie należała do łatwych. Liczne zaciski, wąskie meandry oraz niebezpieczne zawaliska były sporą przeszkodą na drodze do obszerniejszych partii. Przełom w jaskiniowych działaniach nastąpił w 2002 r, kiedy to Słowakom udało się sforsować zawalisko na głębokości 110 metrów. Dotarli wówczas nad Czarną Studnię-ładnie wymytą 60tkę- przedzieloną półką na dwa odcinki- 35 i 25 m. 

Jaskinię kończy grubej miąższości zawalisko na około -220 m. Na głębokości 100 m znajduje się mocno już potraktowany przez wilgoć i grzyb biwak, który w czasach swojej świetności zapewniał grotołazom wygodne i ciepłe schronienie. Nową zwiedziliśmy do dna na -190 m. Ta bardzo ciekawa jaskinia wydaje się być rzadko odwiedzana a gromadzący się i niestrącany z półek i pochylni materiał skalny łatwo i chętnie podąża za odwiedzającymi jaskinię…

Facebook
(0 głosów)