Próg Litworowy, Jaskinia Pod Dachem

Sławomir Heteniak by Sławomir Heteniak
Aktualności

08.08. zostało przeprowadzone wyjście do Jaskini Pod Dachem, w którym uczestniczyli: Sławomir Heteniak i Filip Filar. Połączone było ono z reporęczem lin na Progu Litworowym, dzięki którym wyjście do jaskini można było przeprowadzić od podstawy Progu.

Po dotarciu przez dol. Miętusią pod Próg i przygotowaniu, rozpoczęliśmy wychodzenie po linach. Pogoda tego dnia była bardzo słoneczna, co tylko potęgowało wrażenia estetyczne dostarczane nam w trakcie podchodzenia Progiem, najpierw w stronę otworu jaskini Nad Dachem, później w okolice otworu jaskini Lodowej Litworowej. Stamtąd, przy wykorzystaniu najdłuższej liny, rozpoczęliśmy wycof w stronę jaskini Pod Dachem, aż docieramy pod jej IV, najwyżej położony otwór.

Dalej czeka nasz już działalność w jaskini. Najpierw przez wąski przełaz, dostajemy się  nad początkowo wąską, później nieco kaskadową studzienkę. Jest bardzo krucho, dużo rumoszu. (Nie mamy kombinezonów, idziemy w odzieży typowo powierzchniowej). Po zjechaniu pierwszej studzienki, jesteśmy już w okolicach kolejnego, III Otworu. Kolejny zjazd, niewielka studnia, rozdzielająca się dodatkowo w końcowej części. Widoczny jest już II Otwór. Kolejny zjazd, wypada już praktycznie na powierzchni, w okolicach I Otworu i ślepo zakończonej studni. Stamtąd, wykonujemy już zjazd na powierzchni ok.35m, ze stanowiska na krawędzi progu w okolicach otworu jaskini. Po ściągnięciu liny i popakowaniu sprzętu, korzystając jeszcze z cienia który dawał nam Próg Litworowy, decydujemy się na krótką przerwę i refleksję. Następnie obładowani linami ruszamy przez dolinę miętusią, w stronę Kir.

Zdjęcia i opis: Sławomir Heteniak

 

(1 Głos)
Wyświetlony 12634 razy